גמישות בתכנון דירה למשפחה צעירה

בבואנו לתכנן דירה או בית למשפחה צעירה, עלינו לשמור על גמישות בתכנון. זאת משום שבהכרח צרכים מסויימים יכולים להשתנות בטווח של 5-10 שנים. בהתחלה יש צורך בהמון מקומות אחסון, בריהוט וחומרים פרקטיים, בסמיכות בין חדרי השינה. אחר כך יש צורך בפינות לימוד או בהגדלת חדר השינה לילדים מתבגרים.

 

אז מה עלינו לקחת בחשבון בתכנון דירה ראשונה למשפחה? הכנו לכם 10 נקודות למחשבה:

 1. קודם כל עלינו לדעת מה מספר הנפשות בבית, כולל גילאי הילדים וחלוקה לבנים/בנות. בגילאים צעירים, ילדים יעדיפו לחלוק חדר, גם אם זה בן ובת. הדבר מקנה תחושת בטחון לילד. מומלץ ורצוי לעשות זאת עד גיל 9 כשמדובר בבני מין שונה. כמובן שרצוי להקשיב לילד ובאופן אידאלי להפריד בין הילדים ברגע שהילדים עצמם מרגישים צורך בכך. 
 2. מצב בו ילדים שחולקים חדר מאפשר לפעמים להשתמש בחדר המיותר לצרכים אחרים של הבית. לדוגמא, אם שני ילדים קטנים חולקים חדר, חדר פנוי יכול לשמש למשל לחדר משחקים וקריאה. כך אפשר לשמור על שקט ויזואלי בחדר השינה של הילדים ולא להכניס לשם את כל הצעצועים. בחדר שינה אנחנו מחפשים תחושה רגועה, עם סקאלת צבעים שקטה. הרבה צעצועים וגירויים לא תורמים לילד שצריך לישון… אם בכל זאת חדר השינה הוא גם מקום לצעצועים כדאי ורצוי לנסות להכניס את רובם לאחסון בארון סגור, ורק להוציא בכל פעם כמה צעצועים החוצה. אפשר למקם ארונית פתוחה שבה יהיו צעצועים או קופסאות אחסון ובתוכם פריטים כמו לגו, בובות וכד'. חדר פנוי יכול לשמש כמשרד ביתי, למשל כשהאם (או האב) רוצה להיות נוכחת יותר בגידול הילדים כשהם צעירים ועדיין להמשיך לעבוד מהבית.
 3. את חדר הילדים ניתן גם לתכנן מראש כחדר אחד גדול (בשטח 2 חדרים סמוכים) אם רוצים לתת מקום מרווח ל 2-3 ילדים יחד. בחדר גדול יש מקום למיטות, לאחסון מספיק, לשולחן עבודה נמוך ליצירה ולצעצועים. כדאי להשאיר 2 דלתות כניסה, זה יקל על החלוקה אחר כך. כשיש צורך להפריד בין הילדים לחדרים נפרדים, ניתן להוסיף קיר גבס במרכז או לבנות ארון אחסון לשני הכיוונים. אם רוצים לשמור על קשר בשליטת הילדים אפשר אפילו לתכנן דלת סתרים בתוך הארון, ממנה יעברו הילדים כשירצו מחדר לחדר, או ישאירו אותה פתוחה כשמתחשק להם.
 4. החלל המרכז "הציבורי" של הבית: הסלון. זה המקום לשהייה משותפת ועל כן יש להתאימו בשלב ראשון לילדים קטנים. להשתמש בחומרים עמידים יחסית, להימנע מפינות חדות בריהוט ובכלל ומריהוט לא יציב. לקבע ארונות לקיר. כדי לחשוב על תכנון פרקטי. עלינו לזכור שלא נרצה לרוץ אחרי הילדים כל הזמן כדי שישאירו הכל נקי בסלון. נכון , זה החדר הייצוגי שלכם. אבל אפשר לקנות ספה מבד דוחה כתמים, שטיח שאינו בהיר מדיי. לא למקם חפצים שבירים בגובה נמוך. כך גם ההורים נשארים רגועים!
 5. מומלץ ליצור פינה קטנה לצעצועים גם בסלון, כדי לפשט להורים את הסידור בסוף היום. להגדיר מקום שהוא של הילד – למשל שני ארגזי אחסון לצעצועים או מקום בתוך ארון. ניתן ורצוי ליצור לילד הרגשה של אחריות תוך סידור החפצים בחזרה בפינת האחסון בסוף המשחק. כשהילדים יגדלו אפשר להשתמש באחסון למטרה אחרת.
  כשיש מקום לכך, מומלץ לתכנן פינת משפחה. למשל בבית בן שתי קומות, נח למקם פינה כזאת במבואה של חדרי השינה. בגילאים צעירים ניתן לתכנן ספרייה ומקום לצעצועים, וגם שולחן עבודה נמוך ליצירה. כשהילדים יגדלו זאת יכולה להפוך לפינת לימוד/מחשב/ טלביזיה, או להיות מסופחת לאחד החדרים (תלוי בתכנית).
 1. חשוב לחשוב מראש על מקומות אחסון לעגלות, במיוחד בדירות בהן אין מחסן עגלות/אופניים משותף. זה לא נעים לראות את כל אלו בסלון.. ניתן לייצר מקום אחסון בתוך ארון קיר ואחכ' כשהילדים גדלים להוסיף מדפים ולהפוך את האזור לארון אחסון לצרכים אחרים.
 2. כדאי ליצור מראש מקום אחסון לשואב אבק או מטאטא באיזור המטבח. זאת כדי שיהיה קל לשלוף ולנקות באיזור הכי "מועד לפורענות" בבית.. אפשר מראש לקחת ארון קיר במטבח למטאטא (זה לא מצריך הרבה, רק חזית של כ-20 ס"מ) ואם יש מרפסת שירות סמוך למטבח, לייצר בה מקום לתלייה נוחה של מטאט/מגב/שואב (כדאי לבצע שקע חשמל לשואב מראש)
 3. חדרים רטובים: חשוב לתכנן את אמבט הילדים בצורה נגישה וקלה. שיהיה קל להורה שעומד מחוץ לאמבט להגיע לברז האמבט. משטח כיור כדאי לתת מחומר שעמיד במים ואפילו לייצר במידת האפשר משטח לצד הכיור שיוכל להוות גם שידת החתלה. חשוב למצוא מקום לכביסה (יש הרבה כשהילדים קטנים..) בתוך ארון האמבט ניתן להקצות לכך מגירה גדולה שבה נמקם סל כביסה, או למקם אותו באופן גלוי בחדר עצמו. אם הסל בתוך ארון, נחמד לייצר פתח ממנו נזרוק הכביסה לתוך הארון באופן קל גם כשהוא סגור. כך הילדים גם נהנים מכך כשהם "קולעים את הכביסה למטרה".. שואלים אותנו לגבי מקלחון או אמבט. היום יש נטייה להעדיף מקלחון על אמבט, כיווון שעל אותו שטח נוצר מרחב הרבה יותר גדול. אם יש העדפה אישית לאמבט, כדאי לתת אחד כזה בבית (לאו דווקא באמבט הילדים). אם לא, אפשר לתכנן מקלחונים בכל החדרים הרטובים. יש היום מתקנים מתקפלים שהופכים לאמבט לילדים צעירים עד גיל 5 בערך. ברגע שהילד יכול להתקלח לבד אפשר להישאר עם מקלחון בלבד. כדאי לתת את הדעת לאחסון צעצועים למקלחת. יש סלי רשת שנדבקים לחרסינה, אפשר להכניס ארגז אחסון מתחת לארון הכיור.. זה צריך להיות אחסון פתוח ומאוורר ולא סגור בארון.
 4. מטבח: חשוב שיהיה מקום לצד הכיור לייבוש בקבוקים בשלב ראשון. שיהיו מספיק שקעי שירות לכל מכשירי החשמל הניידים כמו מכונת קפה, תמי 4, בלנדר, קומקום וכד'..

10.בשלב בו הילדים קטנים רצוי למקם חדרי תינוקות סמוך לחדר ההורים. כשהילדים גדולים הם מעדיפים "להפריד כוחות" ואז אפשר לעשות החלפה בין חדרים. חדר התינוק יכול להפוך לחדר עבודה להורים או למשפחה.

לסיכום:

דירה למשפחה צעירה מצריכה תכנון קפדני, חשיבה על נוחות ומספיק אחסון. זאת תקופה אינטנסיבית גם כך, אז כדאי להקל ככל הניתן על בני המשפחה בכל אמצעי שניתן, ועדיף להתאים את הדירה לכך מראש.

רוצים לקבל טיפים שווים, כתבות והמלצות בלעדיות של צוות האדריכלים שלנו ?

הירשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!