מה צריך לדעת קצת לפני שחותמים על חוזה בדירת קבלן?

רכישת דירה או בית מגורים היא הרכישה הגדולה והמורכבת ביותר של כל משק בית. בדיקה אדריכלית הינה הכרחית למי שאינו מבין בתחום. עלות הבדיקה זניחה לעומת כמה כסף יכול רוכש הנכס לחסוך בעזרת ייעוץ כזה.

תהליך רכישת דירה מתחיל בהגעת הלקוח למשרד מכירות, בו הוא מקבל תכנית ומפרט כללי. 

הקבלן בדרך כלל מספק ללקוח תכנית אדריכלית עם אינפורמציה חלקית בלבד: בתכנית יש מידות כלליות בלבד, עם ריהוט מוקטן בדרך כלל, על מנת לייצר אשליית מרחב.

 המפרט הכללי הוא רשימה כללית מאוד של מה שהלקוח מקבל בדירה, כך שבדרך כלל אין לקונה אפשרות להעריך את השווי הכספי של הפריטים, ובטח שלא את המראה שלהם בפועל. 

הקונה מקבל לידיו “מפרט מכר” ובו יש פירוט של חומרי גמר ובינוי, אולם גם כאן הקבלנים לוקים בפירוט כללי מאוד ולא מתחייב, שמשאיר את הקונה עם הרבה סימני שאלה.

דוגמאות:

כשכתוב במפרט "הכנה למיזוג" (או "הכנה לחשמל חכם")- הרבה פעמים הכוונה היא לביצוע הכנת חשמל בלבד למיזוג. כלומר התקנת שקעי חשמל בלבד ופינוי מקום להתקנת היחידות.

עלויות רכישת מערכת המיזוג, תריסים והנמכות גבס אם צריך, ותשלום לקבלן מיזוג יחולו במקרה זה- על הקונה. גם תכנון מערכת המיזוג מצריך התייעצות עם איש מקצוע (היכן למקם את היחידות בדירה, איך למקם תעלות מיזוג וכו'..)

לכן יש לשאול מה כוללת ההכנה כדי לא להיות מופתעים. גם כשהדירה כוללת מיזוג יש לבדוק מאיזה סוג והספק יחידות המיזוג המסופקות, ולהניח שאולי יהיה צורך לשדרג אותן ביחידות חזקות יותר, ואם נרצה תריסים דקורטיביים זה גם יהיה כרוך בעלות נוספת.

מטבח: במפרט יכול להופיע זכות למטבח של חברה יוקרתית, אולם כשהלקוח יגיע לבחור מטבח הוא יגלה שהוא מקבל מטבח בסיסי בלבד ואז שוב יידרש לשדרג אותו בתוספת עלות. לעתים עצם העובדה שיש פה “לקוח שבוי” שהגיע דרך קבלן, תגרום לו לשלם יותר מאשר היה משלם לו היה מגיע כלקוח עצמאי לחברת המטבחים.

המצב אינו שונה גם כשמדובר בריצופים וכלים סניטריים. גם פה בדרך כלל הלקוח יגיע לבחור את האלמנטים רק לאחר שנתן מקדמה לרכישת הדירה. הוא עלול לגלות שכל הפריטים בסטנדרט הקבלני אינם מתאימים לו, אף שיוצגו לו בחברה יוקרתית לכאורה. איש המכירות יציע לו, כמובן, לשדרג את הכל בתוספת תשלום משמעותית. לדוגמא, אם ירצה לשדרג ריצוף בדירת 120 מ”ר, הוא יכול לשלם לדוגמא עוד כ- 150 ש”ח תוספת, כך שרק תוספת זאת כרוכה בעוד כ-20,000 ש”ח תוספת.

בנוסף, מפרט קבלני לוקח בהרבה ניסוחים של “או”. במקום לתת סוג מדוייק של גמרים, הקבלן יכתוב "זה או זה” וכך יאפשר לעצמו מקסימום גמישות. כאן הלקוח יכול רק לקוות שהקבלן יספק חומרי גמרים טובים.

 

נקודות חשמל: אדם הרוכש דירה בדרך כלל גם אינו מודע למשמעות של כמויות נקודות חשמל שייתן הקבלן. בדרך כלל נראה כמות שתיראה לנו גדולה, אולם למעשה הלקוח אינו מודע לכמות הנקודות שהוא צריך. אם ירצה להוסיף נקודות יגלה שגם בכך יש תוספת עלות משמעותית.

המלצות:

  1. קודם כל לעבוד עם איש מקצוע. אדריכל או מעצב פנים שמכיר את השוק ואת נקודות התורפה במצבים אלו, וגם יודע להמליץ על שינויים שכדאי לערוך בדירה טרם הביצוע. החיסכון הכספי הוא עצום לעומת עלות ייעוץ שכזה.
  2. יש לבדוק אם הקבלן מחייב את הלקוח על שינויים אדריכליים (כמו הזזת מחיצות או נקודות חשמל) כיוון שהרבה קבלנים מחייבים את הלקוח גם אם יקבלו את השינויים טרם ביצוע הבנייה. לעתים ניתן להתמקח ולקבל שינויים ללא עלות, רק אם תסגרו את הנושא במעמד הרכישה. יש להקפיד לצרף תכנית אדריכלית ברורה המעידה על השינויים וגם נוסח כתוב. ניתן גם להיעזר בשירותינו כדי לקבל תכנית ראשונית שמראה שינויים אפשריים בדירה ולהראות לקבלן מה תרצו לשנות עוד לפני החתימה. ייעוץ קצר כזה יכול לחסוך לכם המון כסף! (לאחר חתימה, שינויים יעלו הרבה יותר J )
  3. מומלץ להתייעץ עם אדריכל בנושא המפרט: לעבור על כל הסעיפים במפרט, ואם חסר פירוט לדרוש אותו מהמוכר.
  4. במקרים של מפרטים עם הרבה “או” יש לדרוש ניסוח מדוייק של מה הלקוח מקבל, לפחות בתחום הדירה שלו. אם יש העדפה למשהו ספציפי כדאי לבקש אותו מראש ולדאוג שיהיה מנוסח באופן ברור.
  5. לבקש מקבלן לקבל מטריצה /מפרט של כלים סניטריים ומטבח ולנסות ללכת לבדוק את הנושא לפני חתימה. כך תוכלו להשפיע על הסיכום הסופי במעמד החתימה כך שיהיה לשביעות רצונכם. לא כל הקבלנים מאפשרים לעשות זאת מראש. חלקם יגידו שעוד אין להם מפרט, במיוחד בפרוייקטים שתרכשו "על הנייר". במקרה כזה, שבו אתם נאלצים לחכות לפגישה בחברות כלים סניטריים רק בשלב כלשהו אחרי החתימה, המלצותינו הן כאלה: לכו לראות את כל החברות, תשוו טוב את המחירים ושימו לב שמקבלים מחיר למ"ר ולא לאריח (כדי שניתן יהיה להשוות). לגבי תוספות אם נדרש, יש סיכוי שבחברות שאינן רשומות באפשרויות הקבלן תמצאו מחירים טובים יותר. אז תשוו: אין בעיה להביא כיורים/ברזים וכו' מספק אחר ולתת לקבלן להתקינו (כמובן באישור).
    אותו הדבר אמור לגבי מטבחים: לעיתים משתלם יותר לקחת זיכוי מהקבלן ולהזמין מטבח בחברה אחרת! השוו מחירים, זה אומר להשקיע זמן אבל זה משתלם!
  1. לעבור ביסודיות על מפרט מכר ולדרוש שינויים בכתב במעמד החתימה על מנת לשפר תנאים.
  2. בקשו לעבור על תכנית החשמל כדי לראות מה תרצו להוסיף. גם כאן ההמלצה היא לעבוד עם אדריכל, כי לרובנו אין מושג אילו נקודות חשמל כדאי להוסיף כדי לקבל את מה שנרצה. גם כאן, לפני מעמד החתימה יש לכם הכוח לדרוש יותר נקודות חשמל, במקום לשלם על תוספות לאחר מעשה. גם אם זמנכם קצר ואין לכם יכולת לעבור על התכנית ביסודיות במעמד החתימה ,מומלץ לבקש תוספת נקודות חשמל כי בדרך כלל תרצו להוסיף אותן לתאורה או לשקעים אחרי שתכירו את התכניות ותבינו יותר מה הצרכים שלכם.
  3. מן הסתם, לא כל השינויים שתדרשו מהקבלן ייתקבלו על ידו. איש מקצוע יוכל להמליץ על אילו אלמנטים כדאי להתעקש, זאת מתוך הבנה של עלויות וחשיבות כל אלמנט במפרט.

רוצים לקבל טיפים שווים, כתבות והמלצות בלעדיות של צוות האדריכלים שלנו ?

הירשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!